Izveštaj Beogradskog centra za ljudska prava

Tokom prošle godine uočen sistemski obrazac nasilja policije

Predstavljanje izveštaja BCLJP-a, Foto: FoNet

BEOGRAD – Incidenti tokom studentskih i građanskih protesta pokazali su sistemski obrazac nasilja policije tokom 2025. godine i prekomernu upotrebu sile prema mladima, rečeno je danas na predstavljanju godišnjeg izveštaja o ljudskim pravima mladih u Srbiji tokom prethodne godine Beogradskog centra za ljudska prava (BCLJP), prenosi N1.

Izveštaj je pokazao da su mladi odlučili da preuzmu aktivnu ulogu i učestvuju u društvenim promenama u državi, te da su oni bili „pokretači promena“.

„Na skupovima je uočeno nepostupanje policije da zaštite demonstrante od nasilja koje je dolazilo od trećih lica. Policija ima obavezu da učini sve mere kako bi se učesnici mirnih okupljanja zaštitili, u tom slučaju zaštita je izostala, zabeležen je veliki broj incidenata. Takođe, problem je i pomilovanje koje je dolazilo od državnog vrha za osobe koje su kolima udarale ljude na skupovima i one koje su polomile vilicu studentkinji u Novom Sadu“, navodi se u izveštaju.

Izvršna direktorka Beogradskog centra za ljudska prava Sonja Tošković izjavila je danas da najnovije postupanje tužilaštva u slučaju upotrebe zvučnog topa deluje kao pravni nonsens i da je nepredvidivo koji su dalji koraci tužilaštva, ali da građani koji su pretrpeli zdravstvene tegobe 15. marta i obratili se za pomoć ne treba da strahuju.

„Sve ono što se dešava od petka jeste nešto što nas je zateklo i to u pravnom smislu još deluje kao pravni nonsens i ne znamo šta su elementi na osnovu kojih (Više javno) tužilaštvo u Beogradu postupa, jedino što smo videli u javnosti jeste zapisnik koji se citira koroz medije“, rekla je Tošković, prenosi FoNet.

Ona je objasnila da je Evropski sud za ljudska prava neposredno posle događaja na protestu u Beogradu 15. marta doneo privremenu meru, koja se donosi kad se desi grubo kršenje ljudskih prava i naložio državi da se suzdrži od daljeg takvog postupanja.

„Ta mera bila je s ciljem da se država Srbija uzdrži i da učini sve što je u njenoj moći i preduzme sve mere da se tako nešto ne ponovi“, rekla je Ana Tošković i podsetila da je u ime 47 građana Srbije podneta predstavka Evropskom sudu u Strazburu, koji taj slučaj razmatra i tek će se videti njegov epilog.

Ana Tošković je navela da je odmah posle onoga što se desilo 15. marta Prvo osnovno javno tužilaštvo formiralo predmet i da je do sada već oko 200 građana saslušano i gotovo godinu i po dana nema epiloga, dok „u petak nije to nije preuzelo Više javno tužilaštvo“.

„Ne možemo predvideti dalje korake, ali građani koji su pretrpeli zdravstvene tegobe 15. mart uveče i koji su se obratili za pravnu pomoć ne treba da strahuju. To je nečuveno da se upošte čuje da ljudi koji su bili povređeni na ulici treba da se brinu i da se nešto tobože saslušavaju“, rekla je ona.

Programski direktor BCLJP Dušan Pokuševski istakao je da bi bilo veoma opasno ukoliko bi se građanima onemogućila zaštita prava i pravni lekovi koji su i Ustavom garantovani.

„Dolazimo na još jedan opasan teren da onaj koji je tražio zaštitu svojih prava, samo zbog svog zahteva za zaštitu prava dobija retribuciju – dobija u izgled mogućnost krivičnog gonjenja zbog toga što je tražio zaštitu prava“, rekao je Pokuševski.

On je izrazio nadu da to neće dobiti pravnu manifestaciju, jer onda se može govoriti o poništavanju pravnog poretka u Srbiji.