Tenzije na Medicinskom fakultetu

Studenti u blokadi: Policija polomila prozore Dekanata

Medicinski fakultet u Beogradu; Foto: Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu

BEOGRAD – Izbore za Studentski parlament Medicinskog fakulteta u Beogradu pratili su noćas incidenti, a reagovala je i policija, objavili su studenti tog fakulteta u blokadi, prenosi FoNet.

Izborima, koji su bili zakazani u sredu, biralo se između Medicinskog kruga i Studentske akcije za akademsku zajednicu, solidarnost i akciju (SINAPSA), koju su osnovali studenti u blokadi. Po završetku izbora u 19 časova, zabeležena je izlaznost od 2.015 studenata, što su ocenjeno kao rekordan odziv, ali je problem nastao kada su uvideli da je pokušana izborna krađa.

Oni istakli potom da su izborni listići sa glasovima za Medicinski krug drugačiji od ostalih, kao i da Izborna komisija nudi poništavanje izbora. Prema objavama na Instagramu, nakon što je glasanje završeno i dok su studenti čekali rezultate, usledila je intervencija policije, koja je polomila prozor na glavnom ulazu u tu visokoškolsku ustanovu.

„Nekako nas više ne iznenađuje da policija dolazi da lomi prozore Dekanata u sred noći, da bi kroz njih izvlačila večite studente koji priznaju da su krali izbore, ne iznenađuje nas da prave buku i probleme u blizini bolnica, ne iznenađuje nas da vidimo papire različitih boja na izborima studentskog parlamenta, gde je na svim sumnjivim žutim papirima zaokružen isti broj, ne iznenađuje nas da odlazeći parlament odlučuje sva pravila glasanja, izbornu komisiju i samo oni mogu da broje glasove“, naveli su studenti u blokadi.

Oni su istakli da ih takođe ne iznenađuje ni činjenica da „im ni to nije dovoljno i da su svakako izgubili“, poručivši: „studenti pobeđuju“.

MUP: Policijski službenici nisu ulazili u prostorije fakulteta

Policijska uprava za grad Beograd saopštila je povodom događaja na Medicinskom fakultetu da je “policija noćas postupala po prijavi zaposlenih, koji su naveli da im grupa lica ispred fakulteta ne dozvoljava izlaz i pokušava da nasilno uđe u objekat i naglašava da policijski službenici ni u jednom trenutku nisu ulazili u prostorije Medicinskog fakulteta, već su postupali isključivo ispred objekta”.

“Policijska uprava za grad Beograd je 17. aprila obaveštena od strane zaposlenih da se ispred fakulteta okupila veća grupa lica koja ne dozvoljava slobodu kretanja licima u objektu i pokušava da izvrši provalu, nezadovoljna izbornim rezultatima na fakultetu. Odmah po prijavi, na lice mesta su upućeni policijski službenici koji su zatekli okupljena lica koja su se oglušila o izdata upozorenja i naređenja, pružala aktivan otpor i napala policijske službenike, pri čemu je došlo i do oštećenja imovine fakulteta, uključujući razbijanje stakala”, navodi se u saopštenju.

Kako se ističe, “u cilju uspostavljanja javnog reda i mira, omogućavanja slobode kretanja i zaštite imovine, pripadnici Policijske brigade i Interventnih jedinica policije zauzeli su pozicije ispred objekta i udaljili okupljena lica od ulaza”.

Vest je ažurirana.